Slovensko a pitná voda
Slovensko patrí medzi krajiny s najväčšou zásobou podzemnej pitnej vody. Hoci sa ešte pred pár rokmi špekulovalo, že jedného dňa budeme s pitnou vodou obchodovať podobne ako Arabi s ropu, dnes je už všetko inak. Po novom je slovenská pitná voda chránená ústavou a jej cezhraničný vývoz je zakázaný.
Mali by sme si brať príklad z našej ctenej vlády a vodu by sme si mali začať vážiť a neplytvať ňou.
Minerálne a pramenité vody
Vďaka nášmu vodnému bohatstvu sa môžeme tešiť z bohatej ponuky slovenských minerálnych a pramenitých vôd. Aký je medzi nimi rozdiel?
Pramenitá voda, niekedy označovaná ako stolová voda, pochádza z certifikovaného a chráneného zdroja podzemnej pitnej vody. Úprava pramenitej vody má zabezpečiť vyvážený pomer minerálov, vitamínov a ďalších látok v zdroji. Nejde teda o vody z kohútika v zabalenú v plastovej fľaši.
Minerálna voda taktiež pochádza z certifikovaného chráneného podzemného zdroja, samotná voda sa však môže upravovať len minimálne a nesmie sa zmeniť jej zloženie. Minerálne vody majú preukázateľne pozitívne účinky na organizmus.
Vybrali sme pre vás dve značky slovenských vôd, ktoré patria medzi naše obľúbené, a preto ich nájdete aj v našej ponuke.
Pramenitá voda Rajec
Prírodná pramenitá voda Rajec pochádza z Rajeckej doliny. Má jemnú chuť, vyvážený pomer vápnika a horčíka a prirodzenú mineralizáciu 300 mg/l. Dostanete ju v rôznych variantoch a príchutiach – určite vyskúšajte niektorú z bylinkových príchutí ako mäta, baza, púpava alebo šalvia. Za pozornosť stojí aj Rajec Kyslík, ktorý je – ako už názov napovedá – obohatený o kyslík a oceníte ho pri športe a na cestách.
Minerálna voda Fatra
Fatru určite oceníte, keď sa zobudíte po prežúrovanej noci a váš žalúdok začne protestovať. Má zásaditý charakter a unikátne zloženie s bohatým obsahom oxidu uhličitého, ktoré priaznivo vplýva na organizmus, najmä na trávenie. Môžete si vybrať buď klasickú prírodnú Fatru, alebo siahnuť po ťažšom kalibri – Fatre Extra s trikrát vyšším obsahom minerálnych látok.