Viete čo pijete!? Destilát alebo liehovina, viete aký je medzi nimi rozdiel?
Dnes sme sa rozhodli, že vám prinesieme článok o „tvrdom alkohole“. Prípitok sem, prípitok tam, hlavne že máme čo piť. Viete ale čo pijete ? Nie je totiž alkohol ako alkohol. Pozrieme sa bližšie na to aký je rozdiel medzi destilátom a liehovinou. Budete možno prekvapený ale rozdiel je veľký.
Začnime od začiatku. Destilát a liehovina majú predsa len niečo spoločné, sú to alkoholické nápoje, ktorých základnou zložkou je etylalkohol. Ten sa získava fermentovaním alebo ľudovo povedané, kvasením cukrov. V súčasnosti obsahujú najmenej 22,5% alkoholu. U nás však najčastejšie nájdeme destiláty alebo liehoviny s obsahom 38% až 40%, prípadne s obsahom 50% alkoholu. Z čoho sa teda tento druh alkoholu vyrába ? V 11. storočí sa po prvý raz podarilo vyrobiť čistý alkohol, pravdepodobne destiláciou vína. Okolo roku 1400 sa alkohol začal vyrábať z obilia a v 18. storočí sa podarilo vytvoriť alkohol aj z kvasených zemiakov. V dnešnej dobe sa liehoviny/destiláty vyrábajú už skoro zo všetkého, najviac však prevláda ovocie.
Aký je teda rozdiel ?
Základný rozdiel medzi destilátom a liehovinou spočíva už v samotnej príprave. Pri výrobe destilátov je jedným z najdôležitejších výrobných faktorov, samotný výber a zber ovocia. Vyberá sa len kvalitné a zrelé ovocie, ktoré nesmie byť hnilé a nesmie obsahovať žiadne kúsky listov alebo stopiek. Po spracovaní ovocia sa založí kvas, kedy sa cukor premieňa na lieh. Spracovaný kvas sa potom následne destiluje.
Na druhej strane ako nám už samotný názov liehoviny, napovedá čo je jeho hlavnou zložkou. Správne, je to lieh. Tento lieh sa však nezískava kvasením ovocia ako to je pri destilátoch ale z iných surovín, najčastejšie z obilia. Pre dosiahnutie ovocnej chuti sa pridávajú rôzne arómy a dochucovadlá kvôli jemnejšej a lepšej chuti. Občas sa zvykne do liehovín pridať aj časť destilátu, to však nie je pravidlom.
Nie je lieh ako lieh.
Práve liehoviny sú najčastejšie falšované. Niektorí ľudia sa riadia heslom, kto šetrí má za tri, pretože vyrobiť lacný lieh nie je nič zložité. Používa sa syntetický alebo tzv. denaturovaný lieh, ktorý môže byť vyrobený z kalamitného dreva alebo aj z ropy či uhlia. Použitie tohto druhu liehu je nie len v potravinárstve zakázaný. Výroba takého liehu však nie je žiadnou novinkou. Už počas druhej svetovej vojny, boli veľké fabriky, ktoré spracovávali drevo na lieh. Keď sa poriadne očistí je rovnaký ako obilný. Ako tvrdia odborníci aj syntetický lieh z ropy či uhlia je čistý a nedajú sa chuťovo odlíšiť. Od roku 2004 už musia výrobcovia na výrobu liehovín používať výlučne rafinovaný lieh veľmi jemný podľa noriem EÚ. Jedným z mála liehovarov na Slovensku, ktorý produkuje veľmi jemný rafinovaný lieh podľa európskych noriem, je liehovar Slovenské liehovary a likérky v Leopoldove. Treba si preto vždy dať pozor na to čo pijete a zbystriť pozornosť, keď v obchode natrafíte na príliš lacnú liehovinu.
Ako teda rozlíšiť či sa jedná o destilát alebo liehovinu ?
Platí veľmi jednoduchý trik. Liehoviny by zo zákona nemali používať koncovku -ica to znamená, že môžu používať len názov ako marhuľa, slivka, malina a tak ďalej. Naopak destiláty toto označenie používajú, napríklad marhuľovica, slivovica alebo malinovica a mnoho ďalších. Niekedy sa môže stať, že napriek tomu, že sa jedná o destilát tak názov je bez koncovky. To je však na rozhodnutí výrobcu. Ak si chcete byť sto percentne istý čo pijete, stačí si prečítať etiketu na zadnej strane, kde ja napísané presné zloženie aj o aký druh sa jedná. Môžete si však aj s istotou a z pohodlia domova vybrať z našej ponuky kvalitných destilátov. Na zdravie priatelia a pitie s rozumom.